Hans Olsson (S)

Hans Olsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel Ombudsman
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Plasthotet mot haven och människan

Skriftlig fråga 2013/14:735 av Hans Olsson (S)

Fråga 2013/14:735 Plasthotet mot haven och människan av Hans Olsson S till Miljöminister Lena Ek C Svenska Naturskyddsföreningen och svenska miljöforskare varnar för plastproblemet i haven. Det behövs en kartläggning av hur mycket plast som finns i haven och vilka storleksfraktioner de finns i. Globalt tillverkas närmare

Inlämnad: 2014-07-24 Besvarare: Lena Ek (C)

Skriftlig fråga 2013/14:735 av Hans Olsson (S) (pdf, 77 kB)

Interimistiskt återkallande av skatteupplagstillstånd

Skriftlig fråga 2013/14:727 av Hans Olsson (S)

Fråga 2013/14:727 Interimistiskt återkallande av skatteupplagstillstånd av Hans Olsson S till Finansminister Anders Borg M Den grova, organiserade brottsligheten är givetvis intresserad av brott som kan ge stora brottsvinster. Manipulationer av skatteupplag är därför attraktiva. Vad brottslingen då gör är att utnyttja

Inlämnad: 2014-07-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:727 av Hans Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Säkerhet för skatteskulder

Skriftlig fråga 2013/14:725 av Hans Olsson (S)

Fråga 2013/14:725 Säkerhet för skatteskulder av Hans Olsson S till Finansminister Anders Borg M Skatteintäkterna för alkohol- och tobaksskatterna uppgick år 2012 till tolv miljarder. Uteblivna skatter för alkohol och tobak lär enligt Skatteverket uppgå till minst en miljard, samtidigt som verket konstaterar att osäkerheten

Inlämnad: 2014-07-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:725 av Hans Olsson (S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se