Harald Bergström (-)

Harald Bergström (KD)

Född år 1936
Avliden den 11 januari 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1991- Suppleant i Näringsutskottet 98/99 och Bostadsutskottet 98/99-. Ledamot av Arbetsmarknadsutskottet 91/92-93/94. Ledamot av riksdagens förvaltningsstyrelse 98/99.
  • Bostadsort

    Moheda
  • Utbildning

    S:t Sigfrids folkhögskola 56-58. Ingenjörsexamen i Hässleholm 60. Anställd vid Växjö Plåt & Smide AB 61, konstruktionschef 62-64, verkstadschef 65-67. 1:e konstruktör vid Höörs Plåt AB 67-69. Exportchef vid Växjö Rostfritt AB 69-73. Egenföretagare med tekniska konsultföretaget HEBO Konstruktioner HB i Moheda 73-. Delägare och teknisk chef i SEBO A/S, Oslo, 73-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Slätthögskretsen av Svenska Röda korset 74-, sekreterare 85-, Växjö avdelning av Samfundet Sverige-Israel, ordförande 93-, och Kronobergs läns distrikt av Svenska Röda korset 93-. - Ledamot av styrelsen för stiftelsen Wieselgrensällskapet, vice ordföradne 92-, Nykterhetsrörelsens Bildningsverksamhet i Kronobergs län 93- och De kristna samfundens nykterhetsrörelse i Kronobergs län, ordförande 93-. - Ledamot av styrelsen för Växjögruppen av Gideoniterna, ordföradne 84-90, Kronobergs, Kalmar och Blekinge läns distrikt av Gideoniterna, ordförande 90-94, sekreterare 94-, och av Gideoniternas riksstyrelse 90-94. - Ledamot av styrelsen för Kronobergs läns distrikt av Kristen demokratisk samling/Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna (KDS/KD), ordf 64-67 och 91-, Höörs KDS-avdelning, ordföradne 67-69, och Alvesta KDS/KD-avdelning 69-, vice ordförande 86-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för länsstyrelsen i Kronobergs län 92-94 och 97-. - Ledamot av 1992 års arbetsrättskommitté 92-94.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Alvesta kommunfullmäktige 71-. Ledamot av skolstyrelsen 82-85 och 88-91 samt barn- och ungdomsnämnden 94-. - Ledamot av Kronobergs läns landstings revision 88-91.
  • Föräldrar

    Smedmästaren Karl Vilhelm Bergström och lanthandlaren Hildur Linnéa Andersson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: lagen om gode män och förvaltare
Interpellationsdebatt 2001/02:239 av Bergström, Harald (kd) 19 februari 2002 lagen om gode män och förvaltare
Stillbild från Interpellationsdebatt: minerallagen
Interpellationsdebatt 2001/02:189 av Bergström, Harald (kd) 31 januari 2002 minerallagen
Stillbild från Debatt om förslag: Omstrukturering av industriforskningsinstituten
Debatt om förslag 2001/02:NU5 28 november 2001 Omstrukturering av industriforskningsinstituten

Dokument:

ansvar för nedlagda gruvhål

Skriftlig fråga 2001/02:1566 av Bergström, Harald (kd)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1566 av Harald Bergström kd till statsrådet Ulrica Messing om ansvar för nedlagda gruvhål Vid kammarens behandling av 2001/02:NU10, Vissa mineralpolitiska frågor diskuterades behovet av föreskrifter om skyddsåtgärder vid nedlagda gruvhål och kontrollåtgärder till skydd mot ras, sättningar

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

värdering av innovationers immaterialrätt

Skriftlig fråga 2001/02:1364 av Bergström, Harald (kd)

den 19 juni Fråga 2001/02:1364 av Harald Bergström kd till näringsminister Björn Rosengren om värdering av innovationers immaterialrätt Staten bidrar på olika sätt med stöd och lån också i tidiga skeden av en produkts framväxt. Under många år har dock upphovsmän och entreprenörer hävdat svårigheten att immateriellt

Inlämnad: 2002-06-19 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

gymnasieprogram och inackorderingstillägg

Skriftlig fråga 2001/02:1363 av Bergström, Harald (kd)

den 19 juni Fråga 2001/02:1363 av Harald Bergström kd till utbildningsminister Thomas Östros om gymnasieprogram och inackorderingstillägg CSN beviljar inackorderingstillägg för elever som måste bo på studieorten. Reglerna säger emellertid att om utbildningen finns på hemorten beviljas inget inackorderingstillägg. Eftersom

Inlämnad: 2002-06-19 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.