Harald Hjalmarsson (M)

Harald Hjalmarsson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-06-21

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-03-09 – 2020-06-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-09 – 2020-06-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sydöstra Götalands behov av en Östersjöbana

Skriftlig fråga 2019/20:1436 av Harald Hjalmarsson (M)

Fråga 2019/20:1436 Sydöstra Götalands behov av en Östersjöbana av Harald Hjalmarsson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Landets näringsliv och befolkning koncentreras nu i färre, och till ytan större, lokala arbetsmarknadsregioner LASedan 1985 har antalet så gott som halverats från 128 till 67. Att unga i dag

Inlämnad: 2020-05-28 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1436 av Harald Hjalmarsson (M) (pdf, 103 kB)

med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om museernas roll som självständiga institutioner och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se