Helena Antoni (M)

Helena Antoni (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 66
Titel Statsvetare.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.antoni[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Organisationschefen Rudolf Antoni och sjuksköterskan Olivia Van Trump, f. Gougeon.
  • Utbildning

    Alpena High School, slutår 13. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 18. Master of Science, International Business, Hult International Business School 19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Kungsbacka 16-17. Ledamot, Särömoderaterna, 16-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna Halland 17-18. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Halland 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund
Frågestund 24 september 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:NU20 23 juni 2020 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd
Debatt om förslag 2019/20:NU11 11 mars 2020 Mineralpolitik

med anledning av prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis

Motion 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2007:1157 om yrkesförarkompetens med den ändring i 13 kap. 3 som framgår av författningsförslaget


Utskottsberedning: 2020/21:TU5

Motion 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2020/21:51 Konkurrensverkets befogenheter

Motion 2020/21:3784 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3784 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:51 Konkurrensverkets befogenheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge regeringen i uppdrag att utvärdera och följa upp den nya instansordningen för konkurrensskadeavgift


Utskottsberedning: 2020/21:NU10

Motion 2020/21:3784 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3784 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ahmadreza Djalali

Skriftlig fråga 2020/21:752 av Helena Antoni (M)

Fråga 2020/21:752 Ahmadreza Djalali av Helena Antoni M till Utrikesminister Ann Linde S Den svensk-iranske forskaren Ahmadreza Djalali väntar på sin avrättning i Gohardashtfängelset utanför Irans huvudstad Teheran. Ahmadreza Djalali jobbar som läkare och forskare inom katastrofmedicin. I april 2016 när han var på besök

Inlämnad: 2020-11-27 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:752 av Helena Antoni (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se