Helena Bouveng (M)

Helena Bouveng (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 183
Titel Marknadsekonom.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866724
E-post helena.bouveng[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-03-10
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-27 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-03-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-03-13 – 2008-05-07
    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-03-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-12-19 –
    • Suppleant 2015-12-17 – 2019-12-19
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2016-10-26 –
    • Suppleant 2015-03-12 – 2016-10-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot justitieutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, socialutskottet 11-14 och skatteutskottet 14-. Suppleant socialutskottet 06-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, kulturutskottet 10-, EU-nämnden 15- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Ledamot valberedningen 16- och riksdagens överklagandenämnd 18-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 10-18, Nordiska rådets svenska delegation 14-17, valberedningen 15-16 och delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Civilingenjör Nils Bouveng och sjukgymnasten Kerstin Bouveng, f. Berlin.
  • Utbildning

    Universitetsstudier i språk och ekonomi, Växjö och Stockholm.
  • Anställningar

    Vingresor 86-90. Gymnasielärare 90-95. Egen företagare 95-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vetlanda, gruppledare 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen och kommunfullmäktiges arbetsutskott. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Jönköpings län 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jönköpings tekniska högskola

Motion 2008/09:Ub431 av Stefan Attefall m.fl. (kd, c, m, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub431 av Stefan Attefall m.fl. kd, c, m, fp Jönköpings tekniska högskola Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Jönköpings tekniska högskola ska tilldelas vetenskapsområde. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub431 av Stefan Attefall m.fl. (kd, c, m, fp) (doc, 42 kB)

Lokal frihet för gymnasieskolorna

Motion 2008/09:Ub287 av Helena Bouveng (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub287 av Helena Bouveng m Lokal frihet för gymnasieskolorna m1452 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av lokal frihet för gymnasieskolorna. Motivering Gymnasiet står inför stora och välbehövliga förändringar.


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub287 av Helena Bouveng (m) (doc, 37 kB)

Strategiska infrastruktursatsningar i Jönköpings län

Motion 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. (c, m, kd, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. c, m, kd, fp Strategiska infrastruktursatsningar i Jönköpings län c500 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastruktursituationen i Jönköpings län. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. (c, m, kd, fp) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se