Helena Gellerman (L)

Helena Gellerman (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 302
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.gellerman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson 2019-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-12-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2019-03-27 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot ledamotsrådet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:TU11 5 maj 2022 Cykelfrågor
Frågestund 5 maj 2022 Frågestund
Debatt om förslag 2021/22:SkU20 20 april 2022 Skärpt miljöstyrning i bonus malus-systemet
Debatt om förslag 2021/22:TU12 20 april 2022 Sjöfartsfrågor

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen

Motion 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pausa införandet av det europeiska trafikstyrningssystemet för tåg ERTMS


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:3010 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. L Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Välfungerande kommunikationer och modern infrastruktur är grundläggande


Utskottsberedning: 2018/19:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2018/19:AU8 2018/19:CU7 2018/19:KrU10 2018/19:KrU7 2018/19:KU27 2018/19:SfU16 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU13 2019/20:UU15
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 23 avslag

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.