Helena Lindahl (C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 168
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-110929). Ledamot näringsutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och civilutskottet 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1.Sverige behöver en ny reformagenda 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Långsam internationell återhämtning 2.2 Stora strukturella obalanser


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 553 kB) Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 810 kB)

med anledning av prop. 2015/16:117 Effektreserv 2020-2025

Motion 2015/16:3335 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3335 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2015/16:117 Effektreserv 20202025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att utreda möjligheterna att införa en effektreserv på nordisk-baltisk nivå


Utskottsberedning: 2015/16:NU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3335 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, KD) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3335 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, KD) (pdf, 71 kB)

med anledning av skr. 2015/16:48 Regeringens exportstrategi

Motion 2015/16:3315 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3315 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, L, KD med anledning av skr. 2015/16:48 Regeringens exportstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör utveckla en handelsstrategi som beaktar såväl import och export som delar av en utvecklad


Utskottsberedning: 2015/16:NU13
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2015/16:3315 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 57 kB) Motion 2015/16:3315 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se