Helena Lindahl (C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 168
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-110929). Ledamot näringsutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och civilutskottet 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fortsatt subventionering av kärnkraften

Interpellation 2011/12:336 av Nordin, Lise (MP)

den 20 april Interpellation 2011/12:336 Fortsatt subventionering av kärnkraften av Lise Nordin MP till statsrådet Anna-Karin Hatt C Efter tre års väntan har regeringen gett besked det blir fortsatta kärnkraftssubventioner. I juni 2010 biföll riksdagen regeringens proposition om att tillåta nya kärnreaktorer i Sverige.

Inlämnad: 2012-04-20 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fortsatt subventionering av kärnkraften

Näringslivets förutsättningar i Västerbotten

Interpellation 2011/12:202 av Baylan, Ibrahim (S)

den 25 januari Interpellation 2011/12:202 Näringslivets förutsättningar i Västerbotten av Ibrahim Baylan S till näringsminister Annie Lööf C Satsningar på infrastruktur, utbildning, forskning och kompetent arbetskraft tillhör de viktigaste politiska insatserna för att skapa goda förutsättningar för ett bra näringslivsklimat.

Inlämnad: 2012-01-25 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Näringslivets förutsättningar i Västerbotten

Kontroll av enskilda företag som anlitats för att utföra tjänster

Interpellation 2011/12:140 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 23 november Interpellation 2011/12:140 Kontroll av enskilda företag som anlitats för att utföra tjänster av Jonas Sjöstedt V till statsrådet Birgitta Ohlsson FP I en skrivelse daterad den 4 november till Europeiska kommissionens generaldirektorat för konkurrens framför den svenska regeringen sina åsikter på

Inlämnad: 2011-11-23 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kontroll av enskilda företag som anlitats för att utföra tjänster

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se