Helena Vilhelmsson (C)

Helena Vilhelmsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Örebro län, plats 306
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.vilhelmsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant skatteutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Persson och sjuksköterskan Inga-Lisa Persson, f. Andersson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:44 Riksrevisionens rapport om styrningen av rättskedjan

Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson C med anledning av skr. 2019/20:44 Riksrevisionens rapport om styrningen av rättskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av skärpta rutiner och riktlinjer för avstämning och uppföljning avseende helhetsperspektivet


Utskottsberedning: 2019/20:JuU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 69 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2019/20:JuU26 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU16 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UU10 2019/20:UU14 2019/20:UU15 2019/20:UU2 2019/20:UU4 2019/20:UU9 2020/21:KU23 2020/21:UFöU4
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 17 avslag, 2 bifall, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se