Heléne Björklund (S)

Heléne Björklund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 93
Titel Lärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helene.bjorklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, socialutskottet 18- och försvarsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:FöU4 14 december 2020 Totalförsvaret 2021-2025
Debatt om förslag 2020/21:UFöU3 9 december 2020 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:FöU2 23 oktober 2019 Skyddsobjekt och obemannade farkoster

Infrastruktursatsningar i Blekinge

Motion 2018/19:2110 av Magnus Manhammar och Heléne Björklund (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2110 av Magnus Manhammar och Heléne Björklund båda S Infrastruktursatsningar i Blekinge Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för ökade infrastrukturinvesteringar i Blekinge län samt


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2110 av Magnus Manhammar och Heléne Björklund (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2110 av Magnus Manhammar och Heléne Björklund (båda S) (pdf, 96 kB)

Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. S Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Omlokalisera myndighet till Blekinge

Motion 2018/19:1313 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1313 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar båda S Omlokalisera myndighet till Blekinge Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga omlokalisering av myndigheter till Blekinge och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det


Utskottsberedning: 2018/19:NU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1313 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar (båda S) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:1313 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar (båda S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se