Heléne Björklund (S)

Heléne Björklund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 93
Titel Lärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helene.bjorklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, socialutskottet 18- och försvarsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stärk Tullverkets möjligheter till brottsbekämpning

Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. S Stärk Tullverkets möjligheter till brottsbekämpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av gällande lagstiftningar som berör Tullverket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 1 april


Utskottsberedning: 2021/22:SkU1

Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Nationell samling för en stärkt livsmedelsförsörjning

Motion 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. S Nationell samling för en stärkt livsmedelsförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att vidta åtgärder för en mer robust livsmedelsproduktion och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

En hållbar population av skarv

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. S En hållbar population av skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en hållbar population av skarv och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skarven, eller närmare bestämt storskarven


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se