Helene Hellmark Knutsson (S)

Helene Hellmark Knutsson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2020-07-31
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2020-07-31
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-06 – 2020-07-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 19 och vice ordförande 19-. Ledamot krigsdelegationen 19-. Statsråd (minister för högre utbildning och forskning), Utbildningsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Rolf Knutsson och Monica Knutsson, f. Waltersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Fristående kurser på universitet.
  • Anställningar

    LO-ombudsman 96-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, polisstyrelsen, Stockholms län 11-13. Ledamot, Fjärde AP-fonden 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06 och 07-10. Landstingsfullmäktig 10-14. 2:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 11-14. 2:e vice ordförande, trafiknämnden 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, OK 04-14. Vice ordförande, Socialdemokraternas partidistrikt 11-13 och ordförande 13-. Styrelseledamot, SKL 11-14. Ordförande, Mälardalsrådet 11-13 och vice ordförande 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svarta hål i rymdstrategin

Interpellation 2017/18:591 av Mathias Sundin (L)

Interpellation 2017/18:591 Svarta hål i rymdstrategin av Mathias Sundin L till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Det är positivt att Sverige äntligen får en rymdstrategi, även om den kommer så sent att detta riksmöte inte får möjlighet att behandla den. Regeringens rymdstrategi, som presenteras i skrivelsen  En strategi

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:591 av Mathias Sundin (L) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svarta hål i rymdstrategin

Yttrandefriheten på universitet och högskolor

Interpellation 2017/18:473 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:473 Yttrandefriheten på universitet och högskolor av Jeff Ahl till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Nyligen avslöjades det att lärare och anställda på KTH bedriver åsiktscensur gentemot sina elever. Det finns också inspelningar som visar att två anställda på KTH har svårt att motivera varför

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-24 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:473 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Yttrandefriheten på universitet och högskolor

Satellituppskjutning och rymdstrategi

Interpellation 2017/18:388 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:388 Satellituppskjutning och rymdstrategi av Penilla Gunther KD till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det planeras nu en statsstödd satsning på satellituppskjutning från Esrange, har närings- och innovationsministern meddelat. Detta sker i samband med upprättandet av en svensk nationell

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-03-26 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:388 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Satellituppskjutning och rymdstrategi

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se