Helene Hellmark Knutsson (S)

Helene Hellmark Knutsson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2020-07-31
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2020-07-31
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-06 – 2020-07-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 19 och vice ordförande 19-. Ledamot krigsdelegationen 19-. Statsråd (minister för högre utbildning och forskning), Utbildningsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Rolf Knutsson och Monica Knutsson, f. Waltersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Fristående kurser på universitet.
  • Anställningar

    LO-ombudsman 96-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, polisstyrelsen, Stockholms län 11-13. Ledamot, Fjärde AP-fonden 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06 och 07-10. Landstingsfullmäktig 10-14. 2:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 11-14. 2:e vice ordförande, trafiknämnden 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, OK 04-14. Vice ordförande, Socialdemokraternas partidistrikt 11-13 och ordförande 13-. Styrelseledamot, SKL 11-14. Ordförande, Mälardalsrådet 11-13 och vice ordförande 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Validering för tandläkare

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1556 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Dnr U2016/03650/UH Utbildningsdepartementet Ministern för högre utbildning och forskning Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1556 av Kalle Olsson S Validering för tandläkare Kalle Olsson har frågat folkhälso-sjukvårds- och idrottsministern Gabriel Wikström om han tänker ta initiativ till en översyn av nuvarande urvalskriterier

Svarsdatum: 2016-09-15 Frågeställare: Kalle Olsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1556 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) (docx, 43 kB)

Svenska från dag ett

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1505 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Dnr U2016/03341/UF Utbildningsdepartementet Ministern för högre utbildning och forskning Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1505 av Elisabeth Svantesson M Svenska från dag ett Elisabeth Svantesson har frågat mig hur jag säkerställt att asylsökande i Sverige har erbjudits och genomgått svenskundervisning under asyltiden

Svarsdatum: 2016-08-24 Frågeställare: Elisabeth Svantesson (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1505 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) (docx, 43 kB)

Studiemedel till körkort

Interpellation 2015/16:760 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2015/16:760 Studiemedel till körkort av Jan Ericson M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I valrörelsens slutspurt 2014 lovade socialdemokraternas partiledare Stefan Löfvén att införa möjlighet att erhålla studielån till körkort om han fick regeringsmakten efter valet. Rättigheten skulle tillfalla

Inlämnad: 2016-08-15 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2015/16:760 av Jan Ericson (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Studiemedel till körkort

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se