Helene Hellmark Knutsson (S)

Helene Hellmark Knutsson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2020-07-31
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2020-07-31
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-07-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-06 – 2020-07-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 19 och vice ordförande 19-. Ledamot krigsdelegationen 19-. Statsråd (minister för högre utbildning och forskning), Utbildningsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Rolf Knutsson och Monica Knutsson, f. Waltersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Fristående kurser på universitet.
  • Anställningar

    LO-ombudsman 96-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, polisstyrelsen, Stockholms län 11-13. Ledamot, Fjärde AP-fonden 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06 och 07-10. Landstingsfullmäktig 10-14. 2:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 11-14. 2:e vice ordförande, trafiknämnden 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, OK 04-14. Vice ordförande, Socialdemokraternas partidistrikt 11-13 och ordförande 13-. Styrelseledamot, SKL 11-14. Ordförande, Mälardalsrådet 11-13 och vice ordförande 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:721 av Roger Haddad (FP) 27 augusti 2015 Kvalitetskontroll av statens lärarutbildning
Frågestund 11 juni 2015 Frågestund
Interpellationsdebatt 2014/15:525 av Roger Haddad (FP) 5 maj 2015 Antagningsregler till lärarutbildningen
Interpellationsdebatt 2014/15:454 av Emil Källström (C) 14 april 2015 Mittuniversitetet i Härnösand

Åtgärder mot arbetslivskriminaliteten

Motion 2019/20:3129 av Leif Nysmed m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3129 av Leif Nysmed m.fl. S Åtgärder mot arbetslivskriminaliteten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheterna att förebygga, reglera och förhindra arbetslivskriminaliteten i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:SkU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3129 av Leif Nysmed m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3129 av Leif Nysmed m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Stärk Sveriges talangattraktion

Motion 2019/20:3138 av Mathias Tegnér och Helene Hellmark Knutsson (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:3138 av Mathias Tegnér och Helene Hellmark Knutsson båda S Stärk Sveriges talangattraktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att inrätta en one-stop shop för underlättande av högkvalificerad arbetskraftsinvandring


Utskottsberedning: 2019/20:SfU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3138 av Mathias Tegnér och Helene Hellmark Knutsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3138 av Mathias Tegnér och Helene Hellmark Knutsson (båda S) (pdf, 85 kB)

Forskning om djurfria metoder

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1625 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

U2018/03325/F Utbildningsdepartementet Ministern för högre utbildning och forskning Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1625 av Betty Malmberg M Forskning om djurfria metoder Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att de försök som i dag görs på levande djur i antingen vetenskapliga

Svarsdatum: 2018-09-05 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1625 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) (docx, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se