Henrik S Järrel (M)

Henrik S Järrel (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel mediekonsult
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-09-19 – 2006-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2002-12-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2002-12-10 – 2003-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:417 av Järrel, Henrik S (m) 7 juni 2006 Passagerarfärjan M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd) 7 juni 2006 Estonia
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:360 av Järrel, Henrik S (m) 8 maj 2006 Osund kommunal konkurrens

En ny alkoholpolitik

Motion 1992/93:So208 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So208 av Knut Billing m.fl. m En ny alkoholpolitik Dags för förändringar Under flera år har Moderata samlingspartiet föreslagit grundläggande förändringar av den rådande alkoholpolitiken. Detta har skett i såväl parti- som kommittémotioner och i enskilda motioner. I kombination med förslag


Utskottsberedning: ----1992/93:SoU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Sänkt åldersgräns för inköp av alkohol

Motion 1992/93:So203 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So203 av Knut Billing m.fl. m Sänkt åldersgräns för inköp av alkohol I Sverige räknas en person som har fyllt 18 år som myndig. Det innebär att han eller hon får ta ansvar för sina egna handlingar. Han eller hon har vidare rätt att rösta i allmänna val på såväl lokal, regional som på


Utskottsberedning: --1992/93:SoU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Turistnäringen

Motion 1992/93:Kr513 av Henrik S Järrel (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Kr513 av Henrik S Järrel m Turistnäringen Turistindustrin är en av vårt lands största och viktigaste näringsgrenar. Den omsätter årligen stora belopp och bereder tiotusentals människor meningsfull sysselsättning. Även om det i första hand kommer an på turistnäringens egna organisationer


Utskottsberedning: --1992/93:KrU15 1992/93:KU36
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se