Henrik S Järrel (M)

Henrik S Järrel (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel mediekonsult
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-09-19 – 2006-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2002-12-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2002-12-10 – 2003-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:417 av Järrel, Henrik S (m) 7 juni 2006 Passagerarfärjan M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd) 7 juni 2006 Estonia
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:360 av Järrel, Henrik S (m) 8 maj 2006 Osund kommunal konkurrens

Turkiet och de mänskliga rättigheterna

Motion 1993/94:U609 av Hans Göran Franck m.fl. (s, c, fp, v, nyd, m, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:U609 av Hans Göran Franck m.fl. s, m, fp, c, kds, nyd, v Turkiet och de mänskliga rättigheterna Frågan om de mänskliga rättigheterna i Turkiet har behandlats av riksdagen under en lång följd av år. I många andra parlament och internationella fora har också situationen för de mänskliga


Utskottsberedning: ---1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ordensväsendet

Motion 1993/94:K817 av Henrik S Järrel (m)

Motion till riksdagen 1993/94:K817 av Henrik S Järrel m Ordensväsendet Sedan 1975 råder ett generellt förbud mot att tilldela svenska medborgare svenska ordnar. Förbudet omfattar således även medlemmar av det svenska kungahuset, som numera inte tilldelas exempelvis Serafimerorden. På riksdagens bord ligger för behandling


Utskottsberedning: --1993/94:KU45
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Finansieringsvillkoren för TV 4 Nordisk Television AB

Motion 1993/94:K437 av Henrik S Järrel (m)

Motion till riksdagen 1993/94:K437 av Henrik S Järrel m Finansieringsvillkoren för TV 4 Nordisk Television Riksdagen har beslutat om att på speciella villkor medge koncession för ett programföretag TV4 att med ensamrätt sända TV-reklam i ett rikstäckande marknät för att på så sätt finansiera sin övriga Tv-produktion.


Utskottsberedning: ---1993/94:KU37 1993/94:SkU30
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se