Henrik S Järrel (M)

Henrik S Järrel (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel mediekonsult
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-09-19 – 2006-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2002-12-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2002-12-10 – 2003-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:417 av Järrel, Henrik S (m) 7 juni 2006 Passagerarfärjan M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd) 7 juni 2006 Estonia
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:360 av Järrel, Henrik S (m) 8 maj 2006 Osund kommunal konkurrens

vapenlagstiftningen

Skriftlig fråga 2003/04:1478 av Järrel, Henrik S (m)

den 30 juli Fråga 2003/04:1478 av Henrik S Järrel m till justitieminister Thomas Bodström om vapenlagstiftningen Av propositionen 1999/2000:27, En skärpt vapenlagstiftning s. 38 framgår, med stöd av Rikspolisstyrelsens RPS allmänna råd som baseras på vapenförordningen, bland annat att tillstånd till fler än sex vapen

Inlämnad: 2004-07-30 Besvarare: Thomas Bodström (S)

nyrekrytering till sportskytte

Skriftlig fråga 2003/04:1467 av S Järrel , Henrik (m)

den 27 juli Fråga 2003/04:1467 av Henrik S Järrel m till statsrådet Mona Sahlin om nyrekrytering till sportskytte Regeringens nyligen presenterade förslag till skärpt vapenlag har flera goda syften men riskerar att allvarligt hämma intresset för och rekryteringen till idrottsskyttets pistolgren. Få av landets 700 000

Inlämnad: 2004-07-27 Besvarare: Thomas Bodström (S)

regeringens utnämningspolitik

Skriftlig fråga 2003/04:1452 av S Järrel, Henrik (m)

den 21 juli Fråga 2003/04:1452 av Henrik S Järrel m till statsminister Göran Persson om regeringens utnämningspolitik Riksdagens utredningstjänst RUT har nyligen presenterat en studie rörande regeringens utnämningspolitik. Liknande studier av andra har gjorts tidigare. Av 36 granskade företag 18 statliga företag med

Inlämnad: 2004-07-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se