Henrik Vinge (SD)

Henrik Vinge (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 315
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864148
E-post henrik.vinge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-04-01 –
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD) 3 juni 2019 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister
Debatt om förslag 2018/19:JuU12 3 april 2019 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2018/19:AU7 27 mars 2019 Integration

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister

Interpellation 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD)

Interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Islamiska staten har stått för några av de mest fruktansvärda grymheter som förekommit i vår tid. Man har mördat spädbarn, bränt människor levande och sålt unga flickor från mördade familjer

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i lagen 2003:389 om elektronisk kommunikation i den del som avser 16 d med de ändringar


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se