Henrik Vinge (SD)

Henrik Vinge (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 315
Titel Jurist.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864148
E-post henrik.vinge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2019-11-25 –
    • Vice gruppledare 2019-04-01 – 2019-11-24 23:59:00
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Anställningar

    TV-reparatör, SUTAB/Powermill, Järfälla 07. Egenföretagare med glasskiosk, Järfälla 08. Lärarvikarie, Fjällenskolan, Järfälla 08. Försäljare, Plantagen, Storstockholm 10. Kriminalvårdare, Kriminalvården, Sollentuna 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Stockholms län 14-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Vice gruppledare Sverigedemokraterna 19 och gruppledare 19-.
  • Föräldrar

    Håkan Vinge och Gerd Jonsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Jakobsbergs gymnasium, slutår 07. Juristexamen, Stockholms universitet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd till IS-terrorister

Interpellation 2019/20:3 av Henrik Vinge (SD)

Interpellation 2019/20:3 Stöd till IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Jag skulle vilja ställa några uppföljningsfrågor efter min interpellationsdebatt med anledning av interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister Under interpellationsdebatten fick

Inlämnad: 2019-09-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:3 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 114 kB)

Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister

Interpellation 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD)

Interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Islamiska staten har stått för några av de mest fruktansvärda grymheter som förekommit i vår tid. Man har mördat spädbarn, bränt människor levande och sålt unga flickor från mördade familjer

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister

Försörjningsstöd till återvändande IS-terrorister

Interpellation 2018/19:155 av Henrik Vinge (SD)

Interpellation 2018/19:155 Försörjningsstöd till återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Islamiska staten har stått för några av de mest fruktansvärda grymheter som förekommit i vår tid. Man har mördat spädbarn, bränt människor levande och sålt unga flickor från mördade familjer

Inlämnad: 2019-03-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:155 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se