Henrik Vinge (SD)

Henrik Vinge (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 315
Titel Jurist.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864148
E-post henrik.vinge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2019-11-25 –
    • Vice gruppledare 2019-04-01 – 2019-11-24 23:59:00
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2020-10-01 –

  • Anställningar

    TV-reparatör, SUTAB/Powermill, Järfälla 07. Egenföretagare med glasskiosk, Järfälla 08. Lärarvikarie, Fjällenskolan, Järfälla 08. Försäljare, Plantagen, Storstockholm 10. Kriminalvårdare, Kriminalvården, Sollentuna 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Stockholms län 14-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Vice gruppledare Sverigedemokraterna 19 och gruppledare 19-.
  • Föräldrar

    Håkan Vinge och Gerd Jonsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Jakobsbergs gymnasium, slutår 07. Juristexamen, Stockholms universitet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i lagen 2003:389 om elektronisk kommunikation i den del som avser 16 d med de ändringar


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol

Motion 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förbud mot elektronisk utrustning med kamerafunktion i rättssalar och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:JuU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se