Henrik Vinge (SD)

Henrik Vinge (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 315
Titel Jurist.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864148
E-post henrik.vinge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2019-11-25 –
    • Vice gruppledare 2019-04-01 – 2019-11-24 23:59:00
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2020-10-01 –

  • Anställningar

    TV-reparatör, SUTAB/Powermill, Järfälla 07. Egenföretagare med glasskiosk, Järfälla 08. Lärarvikarie, Fjällenskolan, Järfälla 08. Försäljare, Plantagen, Storstockholm 10. Kriminalvårdare, Kriminalvården, Sollentuna 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Stockholms län 14-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Vice gruppledare Sverigedemokraterna 19 och gruppledare 19-.
  • Föräldrar

    Håkan Vinge och Gerd Jonsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Jakobsbergs gymnasium, slutår 07. Juristexamen, Stockholms universitet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av lagen (1995:732) om skydd för gravfriden vid vraket efter passagerarfartyget Estonia

Motion 2020/21:2771 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:2771 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Översyn av lagen 1995:732 om skydd för gravfriden vid vraket efter passagerarfartyget Estonia Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av lagen 1995:732 om skydd för gravfriden vid vraket efter passagerarfartyget


Utskottsberedning: 2020/21:JuU24

Motion 2020/21:2771 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2771 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Investera i Sverige - Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2021

Motion 2020/21:3128 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3128 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Investera i Sverige Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive


Utskottsberedning: 2020/21:FiU1

Motion 2020/21:3128 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 350 kB) Motion 2020/21:3128 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 493 kB)

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Extraordinära omständigheter under 2020 2 Regeringens åtgärder räcker inte 2.1 Omsättningsstöd 2.2 Slopad arbetsgivar- och egenavgift


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 121 kB) Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 187 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se