Ida Drougge (M)

Ida Drougge (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 175
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865448
E-post ida.drougge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-09-10 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-11 – 2019-09-09
    • Ordinarie 2017-02-01 – 2019-02-10
    • Ledig 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-07-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-01-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18 och konstitutionsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Underlag för svar på fråga

Skriftlig fråga 2020/21:796 av Ida Drougge (M)

Fråga 2020/21:796 Underlag för svar på fråga av Ida Drougge M till Statsrådet Per Bolund MP Under riksdagens frågestund den 26 november 2020 fick statsrådet Per Bolund en fråga om uppluckringen av gymnasielagen. Statsrådet argumenterade i sitt svar för att fler unga män utan skyddsskäl bör få stanna i Sverige, bland annat

Inlämnad: 2020-11-30 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:796 av Ida Drougge (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2020/21:34 Revision av det enhetliga elektroniska rapporteringsformatet

Motion 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:34 Revision av det enhetliga elektroniska rapporteringsformatet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast möjligt bör ta initiativ till en översyn med tillfällig


Utskottsberedning: 2020/21:CU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

En Arlandaförhandling

Motion 2020/21:3693 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3693 av Alexandra Anstrell m.fl. M En Arlandaförhandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta initiativ till en Arlandaförhandling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Arlandas betydelse för såväl Stockholmsregionen


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:3693 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3693 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se