Ida Ekeroth Clausson (S)

Ida Ekeroth Clausson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 20
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.ekeroth.clausson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Extra suppleant 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2015-10-12 – 2015-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15 (talmansersättare 151012-151231). Extra suppleant skatteutskott 15 och kulturutskottet 15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 2 februari 2023 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: Höjd moms på reparationer
Interpellationsdebatt 2022/23:86 av Ida Ekeroth Clausson (S) 27 januari 2023 Höjd moms på reparationer
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik

Dokument:

Vikten av investeringar i Sverige

Skriftlig fråga 2022/23:201 av Ida Ekeroth Clausson (S)

Fråga 2022/23:201 Vikten av investeringar i Sverige av Ida Ekeroth Clausson S till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Just nu pågår en global klimatkapplöpning där företag tävlar om att ta fram nya tekniker och produkter som ersätter det fossila. Det är viktigt att vi ser till att de nya jobben som klimatomställningen

Inlämnad: 2022-12-20 Svarsdatum: 2023-01-11 Besvarare: Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:201 av Ida Ekeroth Clausson (S) (pdf, 87 kB)

Verkställighet av tillkännagivanden om moms

Skriftlig fråga 2022/23:18 av Ida Ekeroth Clausson (S)

Fråga 2022/23:18 Verkställighet av tillkännagivanden om moms av Ida Ekeroth Clausson S till Finansminister Elisabeth Svantesson M I betänkandet 2021/22:SkU16 riktades följande uppmaningar, så kallade tillkännagivanden, till regeringen om momsregler: Regeringen bör så fort som möjligt se över lagstiftningen när det gäller

Inlämnad: 2022-10-27 Svarsdatum: 2022-11-02 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2022/23:18 av Ida Ekeroth Clausson (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.