Ida Ekeroth Clausson (S)

Ida Ekeroth Clausson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 20
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.ekeroth.clausson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Extra suppleant 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2015-10-12 – 2015-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15 (talmansersättare 151012-151231). Extra suppleant skatteutskott 15 och kulturutskottet 15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 2 februari 2023 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: Höjd moms på reparationer
Interpellationsdebatt 2022/23:86 av Ida Ekeroth Clausson (S) 27 januari 2023 Höjd moms på reparationer
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik

Dokument:

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. S Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I Sverige finansierar vi vår välfärd och trygghet

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Ersättning vid besök i socialtjänstens verksamhet

Motion 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic båda S Ersättning vid besök i socialtjänstens verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge ersättning vid besök i socialtjänstens verksamhet och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SfU16

Motion 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic (båda S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic (båda S) (pdf, 78 kB)

Näringspolitik i Västsverige

Motion 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Näringspolitik i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att näringspolitiken bör förstärkas genom att se över förutsättningarna för att skapa en bättre näringspolitik i Västsverige och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU8

Motion 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.