Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SkU25 18 juni 2019 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal
Debatt om förslag 2018/19:FiU26 6 mars 2019 Kommunala frågor
Debatt om förslag 2018/19:FiU3 21 december 2018 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
Debatt om förslag 2018/19:FiU14 28 november 2018 Ändrade regler för Första-Fjärde AP-fonderna

Regelverket för aktivitetsersättning

Interpellation 2019/20:141 av Ida Gabrielsson (V)

Interpellation 2019/20:141 Regelverket för aktivitetsersättning av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S SVT har i en serie reportage beskrivit hur personer med funktionsnedsättning som tidigare fått aktivitetsersättning blivit av med ersättningen vid beslut om förlängning. I stället hänvisas de till Arbetsförmedlingen.

Inlämnad: 2019-11-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:141 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 101 kB)

En humanare sjukförsäkring

Interpellation 2019/20:90 av Julia Kronlid (SD)

Interpellation 2019/20:90 En humanare sjukförsäkring av Julia Kronlid SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Utvecklingen av sjukförsäkringssystemen är djupt oroande. Antalet människoöden där sjuka, gamla eller funktionshindrade har kommit i kläm är otaliga. Människor utförsäkras från sjukpenningen samtidigt som Arbetsförmedlingen

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:90 av Julia Kronlid (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En humanare sjukförsäkring

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se