Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utförsäkring av covidsjuka

Skriftlig fråga 2020/21:15 av Ida Gabrielsson (V)

Fråga 2020/21:15 Utförsäkring av covidsjuka av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Tusentals svenskar kan vara långtidssjuka i covid-19. Enligt opinionsföretaget Novus beräkningar har omkring 150 000 svenskar upplevt covid-19-liknande symtom i mer än 10 veckor. Sveriges Radios Ekot har varit i kontakt

Inlämnad: 2020-09-09 Svarsdatum: 2020-09-21 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:15 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 101 kB)

Arbetsskadeförsäkringen

Skriftlig fråga 2019/20:1110 av Ida Gabrielsson (V)

Fråga 2019/20:1110 Arbetsskadeförsäkringen av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Arbetsskadeförsäkringen kan ge ersättning livränta vid skada på grund av olycksfall eller sjukdom i arbetet. Den är ett komplement till den ersättning som utgår från sjukförsäkringen. Ersättning kan också lämnas om en försäkrad

Inlämnad: 2020-03-19 Svarsdatum: 2020-04-01 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1110 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 88 kB)

Bostadstillägg i sjuk- och aktivitetsersättningen

Skriftlig fråga 2019/20:712 av Ida Gabrielsson (V)

Fråga 2019/20:712 Bostadstillägg i sjuk- och aktivitetsersättningen av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Efter att riksdagen röstade för proposition 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer höjs bostadskostnadstaket i bostadstillägget för pensionärer från 5 600 kronor per månad till 7 000

Inlämnad: 2019-12-20 Svarsdatum: 2020-01-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:712 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se