Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsmiljö och arbetstid

Motion 2020/21:735 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:735 av Ali Esbati m.fl. V Arbetsmiljö och arbetstid 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3En bättre arbetsmiljö för ett mänskligare arbetsliv 3.1Företagshälsovård åt alla arbetstagare 3.2Lag mot mobbning i arbetslivet 3.3Motverka sexuella trakasserier

2020-09-30

Motion 2020/21:735 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2020/21:735 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 153 kB)

Motionsrätten på extra ändringsbudgetar

Motion 2020/21:596 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:596 av Ulla Andersson m.fl. V Motionsrätten på extra ändringsbudgetar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagsstyrelsen bör utvärdera hur regering och riksdag hanterat situationen avseende extra ändringsbudgetar i samband med covid-19-pandemin,

2020-09-30

Motion 2020/21:596 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:596 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ordning och reda på arbetsmarknaden

Motion 2020/21:431 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:431 av Ali Esbati m.fl. V Ordning och reda på arbetsmarknaden 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Stärk och utveckla det myndighetsgemensamma arbetet mot arbetslivs-kriminalitet 5Tydligare villkor för F-skatt 6Likabehandling mellan

2020-09-25

Motion 2020/21:431 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:431 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se