Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-19 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om inkomstindexering av garantipensionen och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:SfU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se