Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-11-27 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-19 – 2020-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 – 2021-03-05

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sjuk- och aktivitetsersättningens påverkan på kommunala avgifter

Skriftlig fråga 2021/22:1102 av Ida Gabrielsson (V)

Fråga 2021/22:1102 Sjuk- och aktivitetsersättningens påverkan på kommunala avgifter av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 1 januari 2022 höjdes garantinivån och bostadstillägget i sjuk- och aktivitetsersättningen. Samtidigt sänktes skatten på inkomster från dessa ersättningssystem. Förändringarna

Inlämnad: 2022-02-16 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1102 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 89 kB)

Uppdelade sjukperioder

Skriftlig fråga 2020/21:3155 av Ida Gabrielsson (V)

Fråga 2020/21:3155 Uppdelade sjukperioder av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den så kallade rehabiliteringskedjan som infördes 2008 innebär att fasta tidsgränser påverkar prövningen av rätten till sjukpenning. Efter 90 dagar med sjukpenning ska Försäkringskassan beakta om den sjukskrivne kan försörja

Inlämnad: 2021-06-09 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3155 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 87 kB)

Utredningen Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings- och rehabiliteringsprocess

Skriftlig fråga 2020/21:2053 av Ida Gabrielsson (V)

Fråga 2020/21:2053 Utredningen Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings- och rehabiliteringsprocess av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 27 april 2020 lämnade den nationella samordnaren för en välfungerande sjukskrivningsprocess slutbetänkandet Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings-

Inlämnad: 2021-03-03 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2053 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.