Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-11-27 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-19 – 2020-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 – 2021-03-05

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:205 Utbetalning av ersättning för personlig assistans endast vid tillstånd

Motion 2020/21:4096 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4096 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:205 Utbetalning av ersättning för personlig assistans endast vid tillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ersättning bör betalas ut under en period på minst tre veckor efter


Utskottsberedning: 2021/22:SoU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4096 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4096 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2020/21:203 Justerad indragningsbestämmelse inom underhållsstödet

Motion 2020/21:4098 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4098 av Ida Gabrielsson m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:203 Justerad indragningsbestämmelse inom underhållsstödet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag som innebär att underhållet ska hanteras


Utskottsberedning: 2021/22:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4098 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4098 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster

Motion 2020/21:4097 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4097 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster Innehållsförteckning 1Förslag till riksdagsbeslut 2Propositionens huvudsakliga innehåll 3Vänsterpartiets ståndpunkt 3.1Avsnitt 2 Ett effektivt ingripande vid misskötsel av hyreshus


Utskottsberedning: 2021/22:CU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2020/21:4097 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:4097 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.