Ida Karkiainen (S)

Ida Karkiainen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 312
Titel Strateg.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.karkiainen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-04-05 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-180924). Ledamot kulturutskottet 17-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 14-17, utbildningsutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 15-18 och näringsutskottet 19-. Extra suppleant sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot valprövningsnämnden 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Nils Karkiainen och administratören Kerstin Hedlund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet med inriktning miljövetenskap, Tornedalsskolan, Haparanda 03-06. Politices Magister, Luleå tekniska universitet 06-10.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Ica Supermarket samt Ica Maxi 05-10. Fritidsledare, Station - Ungdomens Hus, Haparanda stad 07-10. Projektledare, kommunledningen, Haparanda 10-11. Strateg, Norrbottens läns landsting 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Norrbotten 15-. Styrelseledamot, Stiftelsen arbetarrörelsens arkiv och bibliotek 16-. Ungdomsdelegat, Världshälsoorganisationen, Socialstyrelsen 06-10. Ledamot, parlamentariska public servicekommittén 17-19. Ledamot, 2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haparanda 10-. Kommunstyrelsen, Haparanda 11-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden, Haparanda 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Rädda Barnen, Haparanda 09-12. Styrelseledamot, Rädda Barnen, Norrbottens distrikt 10-12. Ordförande, Haparanda arbetarekommun 16-, vice ordförande 10-12. Styrelseledamot, FN-föreningen, Haparanda 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgång till bilprovning i hela landet

Motion 2019/20:2304 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2304 av Ida Karkiainen m.fl. S Tillgång till bilprovning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över konsekvenserna av privatiseringen av bilprovningen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: 2019/20:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2304 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:2304 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

En jämlik beroendevård i hela landet

Motion 2019/20:2305 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2305 av Ida Karkiainen m.fl. S En jämlik beroendevård i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en mer jämlik beroendevård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hälso- och sjukvården och socialtjänsten har


Utskottsberedning: 2019/20:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2305 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:2305 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Stoppa alkoholreklamen

Motion 2019/20:2301 av Linus Sköld m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2301 av Linus Sköld m.fl. S Stoppa alkoholreklamen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att helt stoppa alkoholreklam i svenska offentliga rum och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alkohol är en vanebildande


Utskottsberedning: 2019/20:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2301 av Linus Sköld m.fl. (S) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:2301 av Linus Sköld m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se