Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Studiestödsutredare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2021-05-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Ingenjören András Szatmari och kontoristen/läraren Vivi-Ann Larsson.
  • Utbildning

    Fil.kand., Uppsala universitet. Grundkurs i journalistik, Poppius Journalistskola 88.
  • Anställningar

    Korrekturläsare/telefonmottagare, Västgötademokraten 80-81. Barnskötare, Borås kommun 81-82. Sjukvårdsbiträde, Älvsborgs läns landsting 82-83. Telefonmottagare, arkivare, familjeredaktör, Borås Tidning 84. Korrekturläsare, Upsala Nya Tidning, vikariat 85-91. Studiestödsutredare, CSN, 91-18, tjänstledig från 97. Borgarrådssekreterare, Stockholms kommun 97-06. Kommunalråd, Uppsala 06-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Studiemedelsnämnden i Uppsala 86-91 och Uppsala universitets jämställdhetskommitté 86-87. Suppleant, Presstödsnämnden 07-15. Ledamot, Gentekniknämnden 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Luthagens kommundelsnämnd Uppsala, 94-98. Kommunfullmäktig, Uppsala 98-18. Ordförande, Demokratiberedningen, Uppsala kommun 00-02. Ordförande fritids- och naturvårdsnämnden 03-06. Kommunalråd, kommunstyrelsen samt diverse följduppdrag 06-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fotbollstränare och styrelseledamot, IF VP Uppsala, ungdomssektionen 94-99. Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Uppsala län 92-93. Ledamot, valberedningen, Vänsterpartiet 12-16. Suppleant, Föreningen Fredens hus på Uppsala slott, 18-19.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård - en primärvårdsreform

Motion 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård en primärvårdsreform 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Regeringens förslag 4 Vänsterpartiets övergripande kommentarer om inriktningen


Utskottsberedning: 2020/21:SoU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3633 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 127 kB)

med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten - regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning av lagstiftningen


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad

Motion 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagen bör slå fast att fjärrundervisning inte ska vara tillåten


Utskottsberedning: 2019/20:UbU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.