Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Studiestödsutredare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2021-05-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Ingenjören András Szatmari och kontoristen/läraren Vivi-Ann Larsson.
  • Utbildning

    Fil.kand., Uppsala universitet. Grundkurs i journalistik, Poppius Journalistskola 88.
  • Anställningar

    Korrekturläsare/telefonmottagare, Västgötademokraten 80-81. Barnskötare, Borås kommun 81-82. Sjukvårdsbiträde, Älvsborgs läns landsting 82-83. Telefonmottagare, arkivare, familjeredaktör, Borås Tidning 84. Korrekturläsare, Upsala Nya Tidning, vikariat 85-91. Studiestödsutredare, CSN, 91-18, tjänstledig från 97. Borgarrådssekreterare, Stockholms kommun 97-06. Kommunalråd, Uppsala 06-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Studiemedelsnämnden i Uppsala 86-91 och Uppsala universitets jämställdhetskommitté 86-87. Suppleant, Presstödsnämnden 07-15. Ledamot, Gentekniknämnden 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Luthagens kommundelsnämnd Uppsala, 94-98. Kommunfullmäktig, Uppsala 98-18. Ordförande, Demokratiberedningen, Uppsala kommun 00-02. Ordförande fritids- och naturvårdsnämnden 03-06. Kommunalråd, kommunstyrelsen samt diverse följduppdrag 06-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fotbollstränare och styrelseledamot, IF VP Uppsala, ungdomssektionen 94-99. Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Uppsala län 92-93. Ledamot, valberedningen, Vänsterpartiet 12-16. Suppleant, Föreningen Fredens hus på Uppsala slott, 18-19.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:207 Skattereduktion för investeringar i inventarier anskaffade år 2021

Motion 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:207 Skattereduktion för investeringar i inventarier anskaffade år 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2020/21:207 Skattereduktion för investeringar i inventarier anskaffade år 2021. Motivering

2021-06-22

Motion 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:4105 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

Säkerhetspolisens utredningar om personer med kurdiskt ursprung

Interpellation 2020/21:822 av Ilona Szatmari Waldau (V)

Interpellation 2020/21:822 Säkerhetspolisens utredningar om personer med kurdiskt ursprung av Ilona Szatmari Waldau V till Statsrådet Mikael Damberg S I Sverige bor många med kurdiskt ursprung. En del kom hit som barn, andra är födda här. En del blir kära i någon som bor i Sverige, andra blir kära i någon som bor i ett

Inlämnad: 2021-06-09 Svarsdatum: 2021-09-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:822 av Ilona Szatmari Waldau (V) (pdf, 116 kB)

med anledning av prop. 2020/21:200 Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster för att hantera ökade arbetskostnader till följd av pandemin

Motion 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:200 Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster för att hantera ökade arbetskostnader till följd av pandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2020/21:200 Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster


Utskottsberedning: SkU

Motion 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4087 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se