Ilona Szatmári Waldau (V)

Ilona Szatmári Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Studiestödsutredare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2021-05-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Ingenjören András Szatmari och kontoristen/läraren Vivi-Ann Larsson.
  • Utbildning

    Fil.kand., Uppsala universitet. Grundkurs i journalistik, Poppius Journalistskola 88.
  • Anställningar

    Korrekturläsare/telefonmottagare, Västgötademokraten 80-81. Barnskötare, Borås kommun 81-82. Sjukvårdsbiträde, Älvsborgs läns landsting 82-83. Telefonmottagare, arkivare, familjeredaktör, Borås Tidning 84. Korrekturläsare, Upsala Nya Tidning, vikariat 85-91. Studiestödsutredare, CSN, 91-18, tjänstledig från 97. Borgarrådssekreterare, Stockholms kommun 97-06. Kommunalråd, Uppsala 06-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Studiemedelsnämnden i Uppsala 86-91 och Uppsala universitets jämställdhetskommitté 86-87. Suppleant, Presstödsnämnden 07-15. Ledamot, Gentekniknämnden 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Luthagens kommundelsnämnd Uppsala, 94-98. Kommunfullmäktig, Uppsala 98-18. Ordförande, Demokratiberedningen, Uppsala kommun 00-02. Ordförande fritids- och naturvårdsnämnden 03-06. Kommunalråd, kommunstyrelsen samt diverse följduppdrag 06-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fotbollstränare och styrelseledamot, IF VP Uppsala, ungdomssektionen 94-99. Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Uppsala län 92-93. Ledamot, valberedningen, Vänsterpartiet 12-16. Suppleant, Föreningen Fredens hus på Uppsala slott, 18-19.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor

Motion 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion

Motion 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

Ordning och reda på arbetsmarknaden

Motion 2022/23:1245 av Ciczie Weidby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1245 av Ciczie Weidby m.fl. V Ordning och reda på arbetsmarknaden 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Stärk och utveckla arbetet mot arbetslivskriminalitet 4.1Stärk myndighetssamverkan 4.2Ändra sekretesslagstiftningen 4.3Inrätta ett myndighetsgemensamt kansli

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 34
Utskottsberedning: SfU SkU 2022/23:AU5 2022/23:AU8 2022/23:AU9 2022/23:FiU34

Motion 2022/23:1245 av Ciczie Weidby m.fl. (V) (docx, 115 kB) Motion 2022/23:1245 av Ciczie Weidby m.fl. (V) (pdf, 219 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.