Inga-Lill Sjöblom (S)

Inga-Lill Sjöblom (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Boendeassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-12-15

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-24 – 2020-12-15
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-03 – 2020-12-12
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 191021-). Extra suppleant utbildningsutskottet 19-, civilutskottet 19- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren/Fräsaren Karl-Gustaf Sjöblom.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:JuU2 30 september 2020 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket
Debatt om förslag 2019/20:CU14 18 mars 2020 Konsumenträtt
Frågestund 21 november 2019 Frågestund

Långsiktigt och gemensamt ansvar för bekämpningen av översvämningsmyggor

Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. S Långsiktigt och gemensamt ansvar för bekämpningen av översvämningsmyggor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam


Utskottsberedning: 2020/21:MJU16

Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Inrätta en nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk

Motion 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. S Inrätta en nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att bekämpa livsmedelsfusket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Livsmedelsfusket


Utskottsberedning: 2020/21:MJU18

Motion 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Bevara Österbybruks herrgård

Motion 2020/21:2105 av Inga-Lill Sjöblom (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2105 av Inga-Lill Sjöblom S Bevara Österbybruks herrgård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att undersöka möjligheten att Statens fastighetsverk tar över ägandet av Österbybruks herrgård för att bevara och säkra områdets framtida


Utskottsberedning: KrU

Motion 2020/21:2105 av Inga-Lill Sjöblom (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2105 av Inga-Lill Sjöblom (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se