Inge Ståhlgren (S)

Inge Ståhlgren (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-09-08

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-10-02 – 2021-09-08
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2021-09-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Statsministerns frågestund 17 juni 2021 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2020/21:SoU26 8 juni 2021 Förebyggande av våld i nära relationer
Debatt om förslag 2020/21:SoU15 10 februari 2021 Folkhälsofrågor
Frågestund 14 januari 2021 Frågestund

Dokument:

Kraftledningen till SSAB Oxelösund

Skriftlig fråga 2020/21:3007 av Inge Ståhlgren (S)

Fråga 2020/21:3007 Kraftledningen till SSAB Oxelösund av Inge Ståhlgren S till Statsrådet Anders Ygeman S Det pågår en stor och angelägen klimatomställning inom svensk industri. Att minska utsläppen är också en central och prioriterad del av den Löfvenledda regeringens politik. Att skapa ett hållbart samhälle är nödvändigt

Inlämnad: 2021-05-26 Svarsdatum: 2021-06-02 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3007 av Inge Ståhlgren (S) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se