Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vattenfalls agerande i Tyskland

Skriftlig fråga 2005/06:2135 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 15 september Fråga 2005/06:2135 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Thomas Östros s Vattenfalls agerande i Tyskland Den energipolitik som slagits fast av regering och riksdag går ut på att vi ska avveckla kärnkraft. Det helägda statliga bolaget Vattenfall anges i den viktiga energipolitiska överenskommelsen

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Thomas Östros (S)

Debattmetoder hos Vattenfall

Skriftlig fråga 2005/06:2119 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 11 september Fråga 2005/06:2119 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Thomas Östros s Debattmetoder hos Vattenfall Enligt Upsala Nya Tidning den 18 augusti 2006 har Forsmark Kraft AB genom sin jurist Sven Ordéus ljugit för olika medier i syfte att misskreditera förre konstruktionschefen vid Vattenfall,

Inlämnad: 2006-09-11 Besvarare: Thomas Östros (S)

Konvertering från gas

Skriftlig fråga 2005/06:2093 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 1 september Fråga 2005/06:2093 av Ingegerd Saarinen mp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Konvertering från gas För närvarande finns regler för konverteringsbidrag för att byta uppvärmning från olja och el. I Stockholmsområdet finns åtskilliga hus främst småhus som uppvärms med gas. Gasen är oljebaserad.

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.