Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

viss arbetskraftsinvandring

Skriftlig fråga 1999/2000:1357 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 24 augusti Fråga 1999/2000:1357 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Maj-Inger Klingvall om viss arbetskraftsinvandring Sverige skulle må bra av viss arbetskraftsinvandring och vi borde ta vara på invandrarnas kompetens bättre. I vissa fall flyr människor till Sverige, som vid prövning inte visar sig ha tillräckliga

Inlämnad: 2000-08-25 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

post- och bankservice i glesbygden

Skriftlig fråga 1999/2000:1281 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 7 augusti Fråga 1999/2000:1281 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Björn Rosengren om post- och bankservice i glesbygden I samband med att Posten fick bemyndigande att sälja Postgirot fick man också ansvar för att det i hela landet finns en grundläggande kassaservice. Något beslut om hur den rikstäckande

Inlämnad: 2000-08-07 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

hotet mot Bergnäsöringen och Slagnäsbygden

Skriftlig fråga 1999/2000:1206 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 12 juli Fråga 1999/2000:1206 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Kjell Larsson om hotet mot Bergnäsöringen och Slagnäsbygden Hoten mot de få kvarvarande vattendragen är stora. Dessutom skärps trycket även vid de redan utbyggda. Det kan förstås vara bra att effektivisera befintliga kraftverk, men när kraftbolagen

Inlämnad: 2000-07-12 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se