Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

stympning av kvinnor

Skriftlig fråga 2000/01:1674 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 11 september Fråga 2000/01:1674 av Ingegerd Saarinen mp till justitieminister Thomas Bodström om stympning av kvinnor Ett stort antal svenska flickor könsstympas varje år, antingen i samband med resor till andra länder eller i Sverige. Ingen har ändå straffats för detta brott. Om människor börjar tro att svensk

Inlämnad: 2001-09-11 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Trätek och industriforskningsinstituten

Skriftlig fråga 2000/01:1636 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 30 augusti Fråga 2000/01:1636 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Björn Rosengren om Trätek och industriforskningsinstituten Svenska staten satsar i en internationell jämförelse små offentliga medel på fristående forskning inom basindustrin. 1998 rörde det sig om ungefär 500 miljoner. De offentliga anslagen

Inlämnad: 2001-08-30 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

miljöbonus för vindkraft till husbehov

Skriftlig fråga 2000/01:1425 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 15 juni Fråga 2000/01:1425 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Björn Rosengren om miljöbonus för vindkraft till husbehov I dag stöds vindkraftsutbyggnaden av den s.k. miljöbonusen, en återbetalning av elskatten, för all vindkraft som produceras för avsalu. Den som däremot uppför ett vindkraftverk för eget

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se