Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:404 av Saarinen, Ingegerd (mp) 26 maj 2003 konkurrensen och elmarknadens utformning
Interpellationsdebatt 2002/03:413 av Forssmed, Jakob (kd) 26 maj 2003 förhållandena på Kuba
Interpellationsdebatt 2002/03:294 av Saarinen, Ingegerd (mp) 29 april 2003 biologisk mångfald i skogen

Information till nordiska grannländer

Skriftlig fråga 2005/06:2042 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 21 augusti Fråga 2005/06:2042 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Lena Sommestad s Information till nordiska grannländer Gunnar Kvassheim, ordförande i Stortingets energi- och miljöutskott, menar i Verldens Gang den 16 augusti att Sverige inte följt internationella avtal om att informera grannländer efter

Inlämnad: 2006-08-21 Besvarare: Lena Sommestad (S)

EU:s arbete med företagens sociala ansvar

Skriftlig fråga 2005/06:2024 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 15 augusti Fråga 2005/06:2024 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Thomas Östros s EU:s arbete med företagens sociala ansvar I Europeiska kommissionens meddelande KOM2006 136 beskriver kommissionen sitt arbete för att göra Europa till ett kompetenscentrum för företagens sociala ansvar. Meddelandet är

Inlämnad: 2006-08-15 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Transparens i arbetet med företagens sociala ansvar

Skriftlig fråga 2005/06:2023 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 15 augusti Fråga 2005/06:2023 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Thomas Östros s Transparens i arbetet med företagens sociala ansvar I Europeiska kommissionens meddelande KOM2006 136 beskriver kommissionen sitt arbete för att göra Europa till ett kompetenscentrum för företagens sociala ansvar. Meddelandet

Inlämnad: 2006-08-15 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se