Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:404 av Saarinen, Ingegerd (mp) 26 maj 2003 konkurrensen och elmarknadens utformning
Interpellationsdebatt 2002/03:413 av Forssmed, Jakob (kd) 26 maj 2003 förhållandena på Kuba
Interpellationsdebatt 2002/03:294 av Saarinen, Ingegerd (mp) 29 april 2003 biologisk mångfald i skogen

vattenfalls planer beträffande verksamhet utomlands

Skriftlig fråga 2002/03:1375 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 15 september Fråga 2002/03:1375 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Leif Pagrotsky om vattenfalls planer beträffande verksamhet utomlands Vattenfall släppte 2002 ut mer koldioxid än hela Sverige, det mesta från tysk brunkolseldning. Nyligen rev Vattenfall byn Horno som delstatsregeringen i Brandenburg

Inlämnad: 2003-09-15 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

villkoren för travsporten

Skriftlig fråga 2002/03:1349 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 4 september Fråga 2002/03:1349 av Ingegerd Saarinen mp till finansminister Bosse Ringholm om villkoren för travsporten I avtalet mellan staten och Svenska Travsportens Centralförbund STC står det att förbundet har att verka för att travsporten inom landet ska kunna bedrivas på ett sådant sätt att de långsiktiga

Inlämnad: 2003-09-04 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

nyföretagande och företagstillväxt

Skriftlig fråga 2002/03:1170 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 23 juni Fråga 2002/03:1170 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Leif Pagrotsky om nyföretagande och företagstillväxt SJ:s bokningscentral i Vilhelmina läggs ned i september. Det är svårt för de anställda att hitta en ny sysselsättning på orten, och risken är att många anställda nu väljer att flytta. Det

Inlämnad: 2003-06-23 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se