Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

förhållandena på Kuba

Interpellation 2002/03:413 av Forssmed, Jakob (kd)

den 12 maj Interpellation 2002/03:413 av Jakob Forssmed kd till utrikesminister Anna Lindh om förhållandena på Kuba Det är lätt att låta sig förföras av Kuba både vid den första och andra anblicken. Salsan vid gathörnen, värmen och de lättklädda människorna gör det lätt att tro att landet är ett karibiskt paradis.

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: förhållandena på Kuba

konkurrensen och elmarknadens utformning

Interpellation 2002/03:404 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:404 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Leif Pagrotsky om konkurrensen och elmarknadens utformning Det är endast två typer av aktörer som kan påverka priset på fysisk el på spotmarknaden: producenterna som producerar och konsumenterna som konsumerar elen. Inga andra, eftersom

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: konkurrensen och elmarknadens utformning

bevarande av naturskog

Interpellation 2002/03:305 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 24 april Interpellation 2002/03:305 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Lena Sommestad om bevarande av naturskog Under det senaste seklet har stora arealer skog i olika delar av världen gått förlorade genom skövling och olämpliga skogsbruksmetoder. En yta av regnskogar motsvarande Danmark försvinner årligen.

Inlämnad: 2003-04-24 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se