Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården

Interpellation 2000/01:358 av Wallin, Gunnel (c)

den 3 april Interpellation 2000/01:358 av Gunnel Wallin c till socialminister Lars Engqvist om tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården Det råder stor brist på personal inom hälso- och sjukvården över hela vårt land. Det gäller de flesta kategorier av vårdpersonal och inom många specialiteer. Ute

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården

situationen i Burma

Interpellation 2000/01:324 av Biörsmark, Karl-Göran (fp)

den 13 mars Interpellation 2000/01:324 av Karl-Göran Biörsmark fp till utrikesminister Anna Lindh om situationen i Burma Situationen i militärdiktaturen Burma oroar. Under hela 1990-talet har militärjuntan i Burma vägrat tala med den demokratiska oppositionen och dess företrädare Aung San Suu Kyi. Så sent som förra

Inlämnad: 2001-03-14 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: situationen i Burma

produktionskrav vid offentlig upphandling

Interpellation 2000/01:154 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 28 november Interpellation 2000/01:154 av Ingegerd Saarinen mp till statsminister Göran Persson om produktionskrav vid offentlig upphandling Genom Amsterdamfördraget har Hållbar utveckling blivit ett av de prioriterade områdena inom unionen och miljöfrågor ska integreras i övriga politikområden. Ministerrådet har

Inlämnad: 2000-11-28 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se