Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

naturvården i statens skogar

Interpellation 2001/02:495 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:495 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Kjell Larsson om naturvården i statens skogar Statsskogsutredningen lägger enligt uppgift sitt förslag i maj 2002. Naturskyddsföreningen, Världsnaturfonden och övrig svensk miljörörelse liksom alla riksföreningar för botanik, ornitologi

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: miljöminister Kjell larsson (S)

alternativa drivmedel

Interpellation 2001/02:492 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:492 av Ingegerd Saarinen mp till finansminister Bosse Ringholm om alternativa drivmedel Styrmedlen kring alternativa drivmedel och angränsande områden präglas av systemfel. Vi har nästan genomgående detaljstyrning av hur man ska göra eller hur något ska se ut, och utvecklingsarbete

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

mobbning på arbetsplatserna

Interpellation 2001/02:476 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:476 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Mona Sahlin om mobbning på arbetsplatsen Mobbning på arbetsplatserna ökar. Mer än var tionde anställd har känt sig mobbad eller sexuellt trakasserad det senaste året, visar aktuella siffror. Och kvinnliga anställda drabbas värre än andra,

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se