Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N49 av Ingegerd Saarinen (mp)

Motion till riksdagen 1999/2000:N49 av Saarinen, Ingegerd mp med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald Miljöpartiet instämmer i stora drag med propositionens allmänna inriktning och slutsatser. Vi tycker emellertid att följderna av propositionens förslag till nya regler för


Utskottsberedning: ----2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:79 Från patient till medborgare - en nationell handlingsplan för handikappolitiken

Motion 1999/2000:So41 av Thomas Julin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1999/2000:So41 av Julin, Thomas mp med anledning av prop. 1999/2000:79 Från patient till medborgare en nationell handlingsplan för handikappolitiken Inledning Delaktighet och jämlikhet FN:s standardregler gällande delaktighet och jämlikhet för funktionshindrade inom samhällets alla områden ställer


Utskottsberedning: ---------------1999/2000:SoU14
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:63 Godkännande av avtal om ersättning i samband med stängning av Barsebäcksverket, m.m.

Motion 1999/2000:N24 av Birger Schlaug m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1999/2000:N24 av Schlaug, Birger mp med anledning av prop. 1999/2000:63 Godkännande av avtal om ersättning i samband med stängning av Barsebäcksverket, m.m. 1 Utgångspunkter för kärnkraftsavvecklingen 1.1 Inledning Miljöpartiet de gröna inser, i likhet med hela den övriga globala gröna rörelsen,


Utskottsberedning: --1999/2000:NU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se