Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

sopförbränning och avfallspolitiken

Skriftlig fråga 2000/01:1274 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 21 maj Fråga 2000/01:1274 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Kjell Larsson om sopförbränning och avfallspolitiken De upprörande fakta som i dagarna kommit fram kring avfallsförbränning vid Cementas fabrik i Slite ställer den svenska avfallspolitikens smutsiga tillstånd i tydlig dager. Å ena sidan har vi

Inlämnad: 2001-05-21 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

svensk strategi för förnybara drivmedel

Skriftlig fråga 2000/01:1171 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 8 maj Fråga 2000/01:1171 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Kjell Larsson om svensk strategi för förnybara drivmedel Björn Rosengren har nämnt att en strategi på EU-nivå för hållbar utveckling inom transportsektorn håller på att tas fram, och att den även omfattar alternativa eller förnybara drivmedel.

Inlämnad: 2001-05-08 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

den svenska hanteringen av pilotprojektsdispenser

Skriftlig fråga 2000/01:1170 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 8 maj Fråga 2000/01:1170 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Kjell Larsson om den svenska hanteringen av pilotprojektsdispenser En dom i EG-domstolen i höstas, beslut 97/542/EG rörande BP och franska staten, slår tydligt fast att dispenser för pilotprojekt inom alternativa och förnybara drivmedel inte kan

Inlämnad: 2001-05-08 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se