Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 februari 2002 ip
Frågestund 25 oktober 2001 Frågestund
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi

övernattbefordran av brev

Skriftlig fråga 2001/02:1597 av Saarinen, Ingkegerd (mp)

den 4 september Fråga 2001/02:1597 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Mona Sahlin om övernattbefordran av brev Jag har frågat ministern om hon avser att se över de krav som staten ställer på Posten AB om övernattbefordran av brev. Detta mot bakgrund av att en samordnad utdelning av post och tidningar i glesbygd

Inlämnad: 2002-09-04 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

postdistribution

Skriftlig fråga 2001/02:1466 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 1 augusti Fråga 2001/02:1466 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Mona Sahlin om postdistribution Posten har ett krav på sig att klara brevbefordran över natt. Dagstidningarnas läsare vill ha tidningen på morgonen. Tidningsdistributionen är dyr. Och den blir ständigt dyrare. Befolkningen också i glesare bebodda

Inlämnad: 2002-08-01 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

SSI:s och SKI:s informationsansvar

Skriftlig fråga 2001/02:1292 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 3 juni Fråga 2001/02:1292 av Ingegerd Saarinen mp till miljöminister Kjell Larsson om SSI:s och SKI:s informationsansvar Hösten 2000 deponerade Westinghouse AB, i strid med Strålskyddsinstitutets förbud, plutoniumhaltigt kärnavfall på Skövde kommuns avfallsdeponi. Av ett beslut från SSI i februari 2002 framgår

Inlämnad: 2002-06-03 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se