Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 februari 2002 ip
Frågestund 25 oktober 2001 Frågestund
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi

Sveriges agerande rörande Euratom

Skriftlig fråga 2003/04:1419 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 9 juli Fråga 2003/04:1419 av Ingegerd Saarinen mp till utrikesminister Laila Freivalds om Sveriges agerande rörande Euratom Euratom är en av EU:s ursprungliga beståndsdelar, och dess syfte är att främja kärnkraft genom en gemensam marknad för uranförsörjning i reaktorer och delar av reaktorer. Organisationen har

Inlämnad: 2004-07-09 Besvarare: Laila Freivalds (S)

skydd av vrak

Skriftlig fråga 2003/04:1216 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 17 maj Fråga 2003/04:1216 av Ingegerd Saarinen mp till kulturminister Marita Ulvskog om skydd av vrak För snart två år sedan skrev trettio institutioner såsom bland annat akademier, högskolor och universitet på ett upprop ställt till regeringen för att få ett stopp på den alltmer tilltagande plundring som sker

Inlämnad: 2004-05-17 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

WTO och Kyoto

Skriftlig fråga 2003/04:1079 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 16 april Fråga 2003/04:1079 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Leif Pagrotsky om WTO och Kyoto I betänkandet NU12 skriver utskottsmajoriteten följande: I en rapport från Kommerskollegium om klimat och handel Climate and Trade Rules harmony or conflictfrån januari 2004 argumenteras för att en samexistens

Inlämnad: 2004-04-16 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se