Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 februari 2002 ip
Frågestund 25 oktober 2001 Frågestund
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi

maneter och kärnsäkerhet

Skriftlig fråga 2004/05:2172 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 6 september Fråga 2004/05:2172 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Lena Sommestad om maneter och kärnsäkerhet Den 29 juni snabbstoppades Oskarshamn 1 av maneter som täppte till kylvattnet. Detta problem är belagt åtminstone sedan provdriften av Ringhals 2 i juni 1974. Ett snabbstopp sliter på reaktorn och ökar

Inlämnad: 2005-09-06 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Vattenfall och utsläppsrättigheter

Skriftlig fråga 2004/05:2143 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 30 augusti Fråga 2004/05:2143 av Ingegerd Saarinen mp till näringsminister Thomas Östros om Vattenfall och utsläppsrättigheter Enligt nyhetsbyrån Platts har Carsten Kreklau, vd för det tyska industriförbundet BDI, krävt att Kyotoprotokollet skrotas till förmån för den strategi som USA utvecklat. Bakgrunden till

Inlämnad: 2005-08-30 Besvarare: Thomas Östros (S)

teknikkrock mellan elbesparande åtgärder och digital kommunikation

Skriftlig fråga 2004/05:1894 av Saarinen, Ingegerd (mp)

den 16 juni Fråga 2004/05:1894 av Ingegerd Saarinen mp till statsrådet Ulrica Messing om teknikkrock mellan elbesparande åtgärder och digital kommunikation Högskoleforskare har fäst min uppmärksamhet på en potentiell risk för att ambitionen att sänka energiförbrukningen i elapparater bland annat kan störa andra teknologier

Inlämnad: 2005-06-16 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se