Ingegerd Saarinen (MP)

Ingegerd Saarinen (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel bibliotekarie
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-01-01 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2003/04:264 av Eriksson, Peter (mp) 20 februari 2004 Vattenfall AB

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo18 av Helena Hillar Rosenqvist m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo18 av Helena Hillar Rosenqvist m.fl. mp med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. En mångfald av boendeformer Miljöpartiet anser att en bra bostad ska vara allas rättighet. Men vi menar också att människor kan och ska ta ansvar för sitt boende


Utskottsberedning: -1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:81 Statens invandrarverk och gränskontroll

Motion 1998/99:Sf14 av Kerstin-Maria Stalin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf14 av Kerstin-Maria Stalin m.fl. mp med anledning av prop. 1998/99:81 Statens invandrarverk och gränskontroll Bakgrund I propositionen 1998/99:81 Statens invandrarverk och gränskontroll föreslår regeringen att Invandrarverket ges befogenhet att, efter överenskommelse med polismyndigheten,


Utskottsberedning: -------1998/99:SfU11
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1998/99:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 1998

Motion 1998/99:U9 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1998/99:U9 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av skr. 1998/99:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 1998 Inledning Regeringens skrivelse om verksamheten i Europeiska Unionen under 1998 ger i huvudsak en bra och översiktlig bild över den snabba utveckling som nu


Utskottsberedning: ------------1998/99:UU10
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): , , 12 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se